Vzpomínej

3. ledna 2018
3 minuty čtení
456
3

Dnes žijeme v permanentním shonu, mnoho z nás má během dne jednu aktivitu za druhou, jedno setkání za druhým. Do toho jsme docela zásadně masírováni větším a větším počtem informací. To nás často limituje v prožitku, v užívání si přítomnosti a tím spíše nám zbývá méně času, ale i kapacity, na to se zastavit a vzpomínat.

Nejcennější v životě je náš čas, ten nám nikdo nepřidá a tato skutečnost sebou sama nese dvě zásadní zamyšlení, která jsou provázána. Žijte naplno, žijte dnes, uskutečňujte své sny a užívejte si každé chvíle, to Vám nikdy nikdo nevezme. Současně žijte svůj život právě proto, ať se můžete těšit ze svých vzpomínek, bylo by smutné žít v budoucnu jen prožitky někoho jiného.

Se vzpomínkami musíme umět pracovat. Je potřeba si je občas utřídit, udělat si v nich pořádek. Těch zbytečných se zbavte - přemýšlejte a ovlivňujte to, co se Vám honí v hlavě a k čemu se ve vzpomínkách vracíte, divili byste se, nakolik to ovlivňuje i Váš aktuální život. Zkuste se oprostit od těch chmurných, vzpomínky se Vám vrací i včetně emoce a takto se cítit nepotřebujete. Současně oprašte ty příjemné a ještě většího lesku dopřejte radostným zážitkům své minulosti. Vzpomínky nám zkrášlují život, ale samozřejmě ty pozitivní, ty které nám vracejí emoci z prožitých úspěchů a radostných chvil.

Vedle toho Vám pomůže, umíte-li pracovat i se zapomínáním. Jen zapomínání některým lidem s těžkým osudem činí život snesitelným a vzhledem k tomu, že minulost již neovlivníte, zapomínejte na prožitky, ze kterých nic pozitivního nenačerpáte. Pro některé může být bolest a zklamání nesnesitelným a právě uklizení těchto prožitků pryč z oblasti vzpomínek je jedním z řešení jak se přes tyto skutečnosti přenést. Šťastní lidé mají z velké části šťastné vzpomínky, protože radost nám dopřává zapomenout na mnohá neštěstí.

Nedovolte Vašim myšlenkám často sklouznout k negativním vzpomínkám. Pamatujte, že z části dokážete ovlivnit to, co se Vám honí hlavou. PRO NĚKOHO JSOU VZPOMÍNKY KOTVOU, PRO MNOHÉ VŠAK MOHUTNÝMI KŘÍDLY. Je důležité vzpomínat, ať už jen v myšlenkách nebo i díky uchovávaným předmětům na památku. V jistém ohledu nám to dovoluje žít dvakrát.

Autor článku: Pavel Rydzyk
E-mail:
- OSOBNÍ ROZVOJ -

Pokora je vzácnou vlastností

Je pro vás chléb něčím, nad čím se ani nepozastavíte? A přitom za jeho cestou k vám domů se skrývá tolik práce.
17. prosince 2017
2 minuty čtení
1604
- OSOBNÍ ROZVOJ -

S kým trávíte čas?

Je důležité obklopovat se správnými lidmi, protože v dnešním světě málokoho zajímá, kdo doopravdy jste. Berou Vás podle toho, co o Vás slyšeli.
11. prosince 2017
3 minuty čtení
1788