Důvěra

11. ledna 2018
2 minuty čtení
804
1

V momentě kdy jsem se zamyslel nad tématem důvěry, jako první mě napadlo: Kdo s čím zachází, s tím také schází. Provařené přísloví, které se v mých očích denně naplňuje v životech takřka každého z nás. Toto přísloví praví, kdo jaké postupy uplatňuje v jednání s jinými lidmi, stává se v mnohých případech sám obětí týchž metod.


Vnímám důvěru jako jednu z klíčových vlastností pro spokojené žití vůbec, zejména v mezilidských vztazích, v práci, v lásce. Láska samotná žije z důvěry, a pokud se nám ji dostává, máme pocit, že nás náš protějšek touto vírou v nás posouvá až do nebes. To platí jak v práci, kdy je důvěra nadřízeného jedním z nejblaženějších pocitů vůbec, také právě v lásce. Důvěra partnera či partnerky ve mě utvrzuje pocit opravdovosti, přirozenosti a pevnosti vztahu.


Člověk mnohdy ztrácí důvěru v sebe sama v momentech, kdy se necítí milován, necítí důvěru nadřízeného, a to zejména v momentě ztráty tohoto pocitu.

„Důvěra je jako velmi jemná květinka – dlouho jí trvá, než rozkvete a snadno se zašlápne.“
(Manfred de Vries)

Pak je to hodně o Vaší trpělivosti a pochopení. Představte si důvěru jako zrcadlo – opravíte ho, když se rozbije, ale v odrazu můžete stále vidět praskliny.


Ať už jste zažili mnoho bolesti, lží, byli zoufalí, neztrácejte důvěru a lásku k lidem. Ta pramení z Vás, sebedůvěra je pramenem důvěry k ostatním. A budete-li se ptát – co víc dělat, co prohloubí důvěru ostatních ve mně – věřte, že důvěru ostatních povzbuzuje mj. důvěra v sebe sama. Mnoho z nás hledá pro pocit bezpečí, důvěry, ale i samotnou sílu a její zdroje okolo sebe. Ony však pramení z nás.


Lidé dělají někdy tu chybu, že sobě důvěřují jen na základě hmatatelných úspěchů, ale u druhých každému jejich slibu. Zkuste se zaměřit na přesný opak a důvěřovat lidem na základě jejich skutečných činů, za to v sobě podpořit i toho idealistu a snílka, věřit si, že dokážete i něco nového.


Tím získáte sebedůvěru, ostatní tak budou náchylnější Vám důvěřovat. Buďte otevření, průhlední a držte slovo. Tím spíš získáte důvěru lidí, na kterých Vám záleží, a vy pamatujte, že…

„Chyba je, když věříš každému, ale chyba je i to, když nevěříš nikomu.”
(Lucius Annaeus Seneca)

Autor článku: Pavel Rydzyk
E-mail:
- OSOBNÍ ROZVOJ -

Vzpomínej

Dnes žijeme v permanentním shonu, mnoho z nás má během dne jednu aktivitu za druhou. Limituje nás to tak, že nemáme ani čas se zastavit a vzpomínat.
3. ledna 2018
3 minuty čtení
456
- OSOBNÍ ROZVOJ -

Pokora je vzácnou vlastností

Je pro vás chléb něčím, nad čím se ani nepozastavíte? A přitom za jeho cestou k vám domů se skrývá tolik práce.
17. prosince 2017
2 minuty čtení
1604