Čím je lídr užitečný své smečce?

6. prosince 2017
2 minuty čtení
606
2

První otázka, se kterou je dobré se ráno zabývat, je tato: „Jak mohu být pro své lidi dnes užitečný?“. Úkol je totiž jedna věc, ale tento úkol dělají právě naši lidé. A proto je třeba se zabývat tím, jak jim mohu já práci ulehčit tak, aby jejich úkol byl hotov včas a kvalitně. Ne tedy přidávat jim práci, ale tu současnou zjednodušovat. A nejen to, někdy je třeba vyslechnout, postavit se za tým, koupit květinu, pochválit, dát zpětnou vazbu, umýt nádobí v kuchyňce…


Prací lídra není být oblíbený, ale být užitečný. Dostat z lidí to nejlepší. Být lisem oliv, které teprve pod tlakem vypouštějí tu nejlepší šťávu. A abychom získali to nejlepší z našich lidí, tak je třeba jim naslouchat. Bez této dovednosti a praxe mají lidé po čase pocit, že jsou zneužíváni. Chci-li tedy svým lidem naslouchat, tak je třeba jim vážně naslouchat. Myslím si, že toho je možné dosáhnout tím způsobem, že mám své lidi v týmu rád. A proto se Vás ptám, máte své lidi v týmu rádi? To je totiž první předpoklad toho, že nám naši lidé řeknou všechno podstatné. A řeknou to právě proto, že jim nasloucháme. Že jim věnujeme náš čas k tomu, aby řekli to svoje. A náš zájem se nedá zahrát. Nemyslíme-li to vážně, tak se po čase prozradíme. Jakmile skutečnost, že je třeba mít rád své lidi v týmu, abych jim dokázal upřímně naslouchat, přijmeme, tak potom se už nemusíme starat o to, jestli máme přiměřený oční kontakt a jakým způsobem proti sobě sedíme nebo jestli si zapisovat poznámky.


Úkol k opravdovému růstu:
Vymyslete ještě před tím, než půjdete mezi své lidi, 5 věcí, které běžně neděláte a můžete jimi být pro své lidi užiteční. Při nejbližší možné příležitosti tyto věci vykonejte a sledujte, co se bude dít.

Autor článku: Jiří Bréda
E-mail:
- LEADERSHIP -

Když lídr prezentuje, čím zaručeně zaujme?

Sedm z deseti nejpopulárnějších příspěvků na TEDu hovoří o pozitivní osobní změně, ty zbývající tři o změně mezilidské a sociální.
27. listopadu 2017
2 minuty čtení
804
- LEADERSHIP -

Lídr nechává své lidi vyniknout

Dobrý lídr naslouchá a motivuje. Lidé jsou jako květina. Když se o ně staráte, vzkvétají. Když se o ně nestaráte, vadnou.
20. listopadu 2017
2 minuty čtení
652