Británie se přepočítala, ze země odchází další automobilky

28. února 2019
3 minuty čtení
375
1

Mnoho zastánců brexitu, jako například britský ministr obchodu Liam Fox, slibovali Britům, že díky odchodu z Evropské unie se jejich zemi otevře řada mimořádných příležitostí. Jednou z nich měla být možnost uzavírat vlastní dohody o volném obchodu. Nyní se však ukazuje, že s uzavíráním těchto dohod jsou velké problémy, a navíc budou mít mnohem menší přínos ve srovnání s tím, co jejich zastánci slibovali.

Zároveň je také stále živé riziko tvrdého brexitu, což by pro Británii znamenalo ztrátu obchodních dohod, které unie uzavřela s Japonskem, Kanadou nebo Jižní Koreou. Ačkoliv Fox sliboval uzavření navazujících dohod, zatím se mu to vůbec nedaří. Zatímco EU má téměř 70 obchodních dohod, Británie jich zatím dohodla ani ne 10. Kromě Švýcarska jde vesměs o málo významné obchodní partnery, například o Chile, Faerské ostrovy nebo Zimbabwe.

S těmito státy má Spojené království obchod za zhruba 16 miliard liber ročně. Naopak s těmi zbylými dosahuje britský obchod přibližně 100 miliard liber ročně. Pokud se do data brexitu Londýn s těmito zeměmi nedomluví, vzájemný obchod se bude řídit pravidly Světové obchodní organizace. To znamená, že by firmy musely platit cla, která v některých případech dosahují desítek procent. Obchod navíc mohou komplikovat různé kontrolní povinnosti na hranicích. To vše nadále odrazuje velké nadnárodní společnosti, které se tak raději chystají Británii opustit. Jako poslední tento plán oznámila japonská automobilka Honda. Její zástupci prohlásili, že v roce 2021 zruší výrobu ve své britské továrně ve Swindonu, kde pracuje 3500 lidí. Pro Británii jde po oznámení Nissanu, který zrušil své tamní plány na výrobu SUV X-Trail, o další velmi nepříjemnou zprávu.

Britská továrna Hondy s výrobní kapacitou kolem 160 tisíc vozů ročně je současně jedinou, kterou tato japonská automobilka v Evropě má. Značná část její produkce je určena na vývoz, a to právě hlavně na evropský trh. Své plány mění také největší britská automobilka Jaguar Land Rover, která loni ve třech továrnách vyrobila téměř 450 tisíc vozů. Společnost vlastněná indickou Tata Motors hodlá po celém světě zrušit na 4500 pracovních míst, z toho velkou část v Británii. Ta se přitom díky svému liberálnímu hospodářskému režimu stala v posledních 30 letech klíčovou výrobní základnou japonských automobilek. Automobilka Porsche oznámila, že pokud se Británie nedohodne s EU, tak její vozy pro britské zákazníky zdraží o 10 %. To už by zákazníci těchto luxusních vozů pocítili. Brexit tedy zatím přináší Spojnému království pouze problémy, nikoliv nekončící řadu výhod, kterou jeho zastánci před referendem slibovali.

Autor článku: Comsense analytics
E-mail:
- INVESTICE -

Šéf e-shopu Rohlík.cz si chce půjčit stovky milionů

Zakladatel a hlavní akcionář největšího tuzemského e-shopu s potravinami Rohlík.cz Tomáš Čupr si chce od investorů půjčit zhruba 770 milionů korun.
31. ledna 2019
2 minuty čtení
1283
- INVESTICE -

Největší propad amerických akcií od roku 2011

Americkým akciím nepomohl ani umírněný výhled růstu sazeb, padají strmě dolů. Prezident Trump je znepokojen se současnou politikou americké centrální banky.
6. ledna 2019
3 minuty čtení
603